اینورتر (کنترل کننده های دور موتور)

344,345,346

درایو یا کانورتر فرکانس و یا کنترل کننده دور موتور برای تنظیم دور الکتروموتورهای Ac استفاده میگردد. درایوها وظیفه “کنترل دور موتور” را بر عهده دارند. درایوها قادرند دور موتور را از صفر تا چندین برابر دور نامی موتور و بطور پیوسته تغییر دهند.

تنظیم دور در الکتروموتورها علاوه بر منعطف نمودن پروسه های صنعتی ، در کاربردهای زیادی منجر به صرفه جوئی انرژی هم میگردد. علاوه بر آن درایوها جریان راه اندازی دریافتی از شبکه را به میزان زیادی کاهش میدهند. بطوریکه این جریان خیلی کمتر از جریان اسمی موتور است.

درایوها میتوانند موتور را بطور نرم و کاملا کنترل شده استارت و استپ نمایند. زمان استارت و استپ را میتوان بدقت تنظیم نمود. این زمانها میتوانند کسری از ثانیه و یا صدها دقیقه باشد. توانائی درایو در استارت و استپ نرم موجب کاهش قابل ملاحظه تنشهای مکانیکی در کوپلینگها و سایر ادوات دوار میگردد.

اولین وسیله تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی موتورهای DC بودند. موتورهای DC با وجود مزایایی چون کنترل آسان ، سریع و دقیق گشتاور و همچنین پاسخ بسیار سریع دینامیکی برای تغییرات سرعت ، معایب زیر رادارند:

 ۱- نیاز به تعمیر و نگهداری مکرر

۲- قیمت بالا

۳- نیاز به انکودریاتاکومتر برای فیدبک سرعت

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی موتورهای الکتریکی AC و مزایایی از قبیل :

۱- اندازه کوچکتر

۲- قدرت بیشتر در مقایسه با موتورهای DC هم اندازه

۳- طراحی ساده و قیمت ارزان

۴- سبک و مقاوم در برابر ضربه

کاربرد موتورهای AC در صنعت روبه فزون است بطوریکه در ۷۰ تا ۸۰ درصد کاربردهای صنعتی از موتورهای AC استفاده می شود.

همزمان با پیشرفت و فزونی کاربرد موتورهای AC ، تکنولوژی درایوی AC نیز دستخوش تغییرات شگرفی شده اند بطوریکه دریواهای AC  قابلیت موتورهای AC را تکمیل کرده اند در کاربردهای صنعتی غالباً می خواهیم که موتورها در سرعت و گشتاور دلخواهمان کارکنند ، بنابراین برای کنترل سرعت و گشتاور موتور از درایو استفاده می کنیم .

این درایوها تجهیزاتی هستند از قطعات الکترونیکی مانند : تریستورها ، IGBT  و … ساخته شده اند که از آنها برای کنترل ولتاژ یا  کنترل فرکانس استفاده می شود. علاوه براین در کاردبرهایی مانند جرثقیل ها ، آسانسورها و ……… که عدم وجود ضربه در راه اندازی و توقف موتور از اهمیت ویژه ای برخورداراست، استفاده از درایو اجتناب ناپذیر می شود .

مقایسه عملکرد سافت استارتر با اینورترها

 

شنبه 23 بهمن 1395 , 12:50
0


بیشتر بخوانید ...

Emerson Hart 475

23,341,343

                                                                         

هنگام استفاده از مزایای دستگاههای  Smart شبکه های موجود در سطح کارخانه تنها انتخاب ما نیستند. پروتکل هارت امکانات زیادی را حتی برای عملیات نصب تجهیزاتی که به حلقه های متداول mA 20-4   مجهزند ، فراهم می کند.
دستگاههایی که با هارت کار می کنند سیگنالهای اطلاعـاتی خود را از طریق خطوط ارتباطـی  متداول mA 20-4 منتقل می کنند.
این ویژگی دستگاههای فیلد را قادر می سازد که به سادگی نصب و راه اندازی شوند یا داده ها را خوانده و ذخیره سازند. که در تمام موارد ذکر شده به دستگاههای فیلد که مبتنی بر  ریزپردازنـده  باشند احتیاج داریم.

پروتکل HART بصورت اختصار از حروف اول Highway Addressable Remote Transducer گرفته شده است و در اوایل دهه 1980 توسط کمپانی Rosemont Inc برای ایجاد یک مودلاسیون سطح پایین روی سیگنال 4-20mA به منظور Intelligent Measurement وکنترل تجهیزاتی که به روش قدیم  4-20mA کار می کردند ابداع شد و بعد از ان به عنوان یک open standard مطرح شده و با گسترش و بهینه شدن آن در قالب HART Communication Foundation  سازماندهی شد  و تا کنون 116 شرکت عضو این سازمان شده اند .

مودلاسیون HART مزایای زیادی در بر داشته که در ادامه به عمده آنها اشاره خواهد شد .

از پروتکل HART جهت اطلاعات بیشتر به منظور کالیبراسیون, تعیین رنج کاری, اعلام خطای موجود روی تجهیز, مانیتورینگ و نیز ارسال فرمان به تجهیز روی سیگنال دو سیمه  4-20mA استفاده میشود .

در این پروتکل از FSK(Frequency Shift Keying) جهت ارسال داده ها استفاده شده که در آن فرکانس 1200Hz معرف یک منطقی و فرکانس 2200Hz معرف صفر منطقی می باشد .دامنه ی این سیگنال +0.5mA نسبت به سیگنال 4-20mA در پیک مثبت و -0.5mA در پیک منفی می باشد.

دانلود کاتالوگ 475

 

چهارشنبه 20 بهمن 1395 , 13:48
0


بیشتر بخوانید ...

پنوماتیک API

337,338,336,339

به اطلاع می رساند شرکت پایدار فیدار به عنوان نماینده فروش شرکت پرگاس تجارت که نماینده انحصاری کمپانی APIکشور ایتالیا می باشد شروع به همکاری نموده است.

همچنین تولیدات این کمپانی در زمینه تجهیزات نیوماتیکی (Pneumatic) بوده که برخی از آنها عبارتند از:

 • Cylinders and accessories:
 • Cylinders to standard: ISO 6432, 21287, 15552, 15524, UNITOP, CNOMO.
 • Cylinders not to standard: Round, Twin-rod, Compact, Rod-less, Short Stork, Compact Guided, Cartridge, Compact Guided and Stopper.
 • Rotary Actuators: Rotary cylinders.
 • Cylinders Accessories.
 • Hand Grips

چهارشنبه 20 بهمن 1395 , 13:03
0


بیشتر بخوانید ...

کنترل درجه حرارت کمپرسور

322,323,330,331

اغلب کمپرسورهایی که در سیستم های تبرید تراکمی کار می کنند از نوع رفت و برگشتی (Reciprocating) بوده و توسط گاز برگشتی از اواپراتور خنک می شوند . یعنی سیم پیچهای موتور در معرض جریان مستقیم گاز مبرد قرار دارد. و اگر چنانچه درجه حرارت اواپراتور در شروع راه اندازی و یا بر اثر کمبود گاز بالا رود و یا درجه حرارت محیط اطراف کمپرسور بالا باشد، از طرفی با عبور جریان الکتریکی از سیم پیچها و پدیده نیروی ضد محرکه در آنها مقداری حرارت تولید می گردد که اگر توسط سیستم خنک وکننده (گاز برگشتی) جذب نشود حرارت سطحی سیم پیچها افزایش می یابد و به آنها آسیب می رساند. یکی از راه های کنترل درجه حرارت به خصوص در کمپرسورهای تک فاز استفاده از یک ترموستات بی متالی در محفظه سیم پیچهاست که بر اثر افزایش حرارت مدار الکتریکی سیم پیچها را قطع می کند. و با خنک شدن مجدداً وصل می گردد.

در موتور کمپرسورهای سه فاز روش کنترل درجه حرارت سیم پیچها متفاوت بوده و برای اطمینان بیشتر مدار از سنسورهای تابع تغییرات حرارت و در نتیجه تغییر در مقاومت الکتریکی استفاده گردیده است.(Stator Stat)

 

چهارشنبه 20 مرداد 1395 , 10:52
0


بیشتر بخوانید ...

ترمیستور

316,315,317,318,320,321

سنسورهای حرارتی یا ترمیستور چیست؟

ترمیستورها ، حسگرها یا سنسورهای نیمه هادی (نیم رساناهایی) هستند که دارای ضریب مقاومت گرمایی زیادی بوده و در صنعت و مهندسی کاربرد خیلی زیادی دارند. برا ی اندازه گیری و کنترل درجه حرارت از این ترمیستورها استفاده های زیادی می شود.

ترمیستور مقاومت حساس به دما است. کلمه thermistors مخفف و خلاصه شده عبارت temperature sensitive resistors است.

در کنترل خودکار (اتوماتیک)و در علم رباتیک ، فاصله سنجی و نیز در دماسنجهای خیلی دقیق و حساس بکار برده می‌شوند.

 

انواع ترمیستور

ترمیستور ها به طور کلی دو نوع هستند:ترمیستورهای دارای ضریب حرارتی منفی (NTC)و ترمیستورهای دارای ضریب حرارتی مثبت(PTC).

معمولا ترمیستور های PTCدر مدار های قدرت برای حفاظت در برابر جریان هجومی به کار برده می  شوند . از لحاظ  تجاری دو نوع ترمیستور PTCوجود دارد . اولین نوع شامل مقاومتهای سیلیکونی است که به سیلیستورها مشهور هستند. این ابزار آلات در بیشتر محدوده کاری خود دارای ضریب حرارتی مثبت نسبتا ثابتی می باشند.ولی معمولا در دماهای بالاتر ضریب حرارتی منفی  از خود نشان می دهند .سیلیستورها معمولا برای جبران حرارتی نیمه هادیهای  سیلیکونی به کار برده می شوند.نوع دیگر و معمولا پر کاربرد تر تمیستورهای PTCبه ترمیستورهای” Switching PTC”معروف هستند.این نوع ترمیستورها تا رسیدن به دمای بحرانی که دمای کوری نیز نامیده می شود دارای ضریب حرارتی منفی کوچک می باشند . با رسیدن به دمای کوری,این ابزار ها معمولا در کاربرد های کلیدزنی برای محدود سازی جریان در سطح مطمئن به کار می روند .ترمیستورهای PTCدر کنترل دما و کاربرد های منترلی به کار برده نمی شود,بنابراین در این مقاله مورد بررسی بیشتر قرار نخواهد گرفت.

ترمیستورهای  NTCقابلیتهای زیادی را برای اندازه گیری و کنترل دما ارائه می دهند.مقاومت الکتریکی  آنها با افزایش دما,کاهش می یابد(شکل زیر را ببینبد) و رابطه مقاومت -دمای آنها خیلی غیر خطی است.بسته به نوع مواد به کار رفته و روش ساخت ,ترمیستورها می توانند در یک محدوده دمایی از ۵۰تا۱۵۰ + درجه سانتی گراد به کار برده شوند .نقطه مرجع مقاومت  یک ترمیستور ,۲۵درجه سانتی گراد است و برای اکثر کاربرد ها ,مقاومت در این دما بین ۱۰۰اهم تا ۱۰۰ کیلو اهم می باشد.

شنبه 11 اردیبهشت 1395 , 22:48
0


بیشتر بخوانید ...

سیستم مدیریت ساختمان (BMS)

 1. سیستم مدیریت ساختمان (BMS) چیست؟

سیستم مدیریت هوشمند ساختمان با بکارگیری از آخرین تکنولوژی ها در صدد آن است که شرایطی ایده آل ، همراه با مصرف بهینه انرژی در ساختمان ها پدید آورد.

این سیستم ها ضمن کنترل بخشهای مختلف ساختمان و ایجاد شرایط محیطی مناسب با ارائه سرویس های همزمان ، سبب بهینه سازی مصرف انرژی ، سطح کارایی و بهره وری سیستم ها و امکانات موجود در ساختمان می شود. کنترل و دسترسی به سیستم با استفاده از نرم افزارهای مربوطه از هر نقطه در داخل ساختمان و خارج از آن از طریق اینترنت مقدور می باشد.

هم اکنون نیمی از ساختمانهای بالای 10000 متر مربع در سطح کشور آمریکا که در انها از انواع سیستمهای BMS استفاده شده است، چیزی بالغ بر 10 درصد کل انرژی مصرفی در ساختمانهای بالای 10000 متر مربع را صرفه جویی می کنند. در صورتیکه که استانداردهای بین المللی در کلیه پروسه های نیازسنجی، طراحی، نظارت و اجرای سیستم رعایت شده و در طول بهره برداری از سیستم آموزشهای بومی لازم در اختیار بهره برداران و گروه نت ساختمان قرار گیرد، می توان به میزان مورد انتظار باعث ایجاد کاهش در مصرف انرژی گردید.

        2. مزایای بهره گیری از BMS

هدف اصلی به کارگیری BMS در ساختمانها بهره گیری از مزایای اقتصادی و کاهش مصرف انرژی و ایجاد فضای امن و آرام در آنهاست. عموم مزایا و نتایج بهره برداری از BMS عبارتند از:

  • ایجاد محیطی مطلوب برای افراد حاضر در ساختمان.
  • استفاده بهینه از تجهیزات و افزایش عمر مفید آنها .
  • ارائه سیستم کنترلی با قابلیت برنامه ریزی زمانی عملکرد.
  • کاهش چشمگیر هزینه های مربوط به نگهداری و تعمیرات.
  • بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف انرژی.
  • عدم نیاز به پیمانکار دائمی ساختمان.
  • امکان مانیتورینگ و کنترل تمامی نقاط تحت کنترل از طریق یک PC ، موبایل یا اینترنت
  • با توجه به یکپارچه سازی مدیریت تأسیسات و سیستمهای مختلف در ساختمان ، تمام تجهیزات بصورت هماهنگ کارکرده و امکان تداخل و بروز مشکلات ناشی از عدم هماهنگی از بین می رود.
  • امکان گرفتن گزارش های آماری از تمامی تجهیزات و عملکرد آنها به منظور بهینه سازی مصرف و عملکرد.

 

           3. اجزاء و مشخصات راه حلهای BMS

طراحان سیستمهای مدیریت ساختمان باید تصمیم بگیرند که :

  • استراتژی مناسب برای پیاده سازی سیستم کدام است؟
  • چه نوع سیستم و با چه مشخصاتی را انتخاب کنند؟
  • از چه پروتکل ارتباطی برای ارتباطات بهره بگیرند؟
  • و اینکه آیا اینترفیس WEB را به سیستم اضافه کنند یا نه؟

   

چهارشنبه 16 دی 1394 , 19:55
0


بیشتر بخوانید ...

دستاوردهای NYPA در زمینه کاربردهای ادوات FACTS

324,325,326

درشبکه قدرت شهر نیویورک جهت کنترل توان عبوری از بخشی از شبکه، از یک سیستم الکترونیک قدرت با سرعت عملکرد زیاد استفاده شده است. سیستم مذکور که در آن ازجدیدترین فن‌آوری موجود در زمینه ادوات FACTS (سیستم‌های انتقال AC انعطاف‌پذیر Flcxible ACTransmission Systems) استفاده شده است در پست Power Authoritys Marcy واقع در نیویورک نصب شده است.

این سیستم این توانایی را ایجاد می‌کند که توان بیشتری از خطوط انتقالی که بخشهای شمالی ایالت نیویورک را به شهر نیویورک متصل می‌کنند عبور کند. این امر سبب بالا رفتن قابلیت اطمینان و بهره‌وری شبکه برق‌رسانی نیویورک شده و نیاز به احداث خطوط انتقال جدید را کاهش می‌دهد. Mary Donohue مدیر شرکت برق نیویورک در سخنرانی خود در بین جمعی از مدیران صنعت‌برق، از بهره‌برداری از جبران‌ساز استاتیک تبدیلی CSC شرکت NYPA که پیشرفته‌ترین سیستم کنترل توان انتقالی دنیا محسوب می‌شود،‌ خبر دارد. اظهارات وی، این بهره‌برداری از 21 ژوئن 2001 شروع شده است. بنا به گفته Donohue تصمیم استفاده از این سیستم، در راستای پاسخگویی به بار رو به رشد شهر نیویورک اتخاذ شده است.

او همچنین می‌گوید: استفاده از این سیستم در پست Marcy باعث بالارفتن قابلیت اطمینان سیستم انتقال ایالت و کاهش قیمت برق ارایه شده به مشترکان شده است.

توان الکتریکی ترانسفورماتورهای واقع در پست Marcy از خطوط kv765 که از کانادا می‌آیند تامین شده و از این پست از طریق دو خط kv345 به نیویورک منتقل می‌شود. یکی از این خطوط از منطقه Albany می‌گذرد و بیشتر اوقات، بارگذاری آن به مقدار ماکزیمم مجاز نزدیک است در حالی که خط دوم که از کوههای Catskill می‌گذرد،‌بار کمتری برمی‌دارد. CSC مورد استفاده در پست Marcy با صرف هزینه‌ای معادل 48 میلیون دلار و با تلاش مشترک شرکت‌های EPRI, NYPA, Siemens و 32 شرکت T&D انتقال در ایالات متحده، کانادا و نیوزیلند و توسط شرکت Siemense T&D Power ساخته شده است.

پنجشنبه 10 دی 1394 , 18:08
0


بیشتر بخوانید ...

ترموکوپل فلکسی بل

300,301,302,303,304,305,306,307,308,309,310,311,312,313

فلکسی بل نسل جدیدی از ترموکوپل است که از قطر 5/0 mm تا 8 mm موجود میباشد فلکسی بل تشکیل شده از دو یا چند سیم ترموکوپل همراه با عایق و پوشش متراکم Mgo درون یک غلاف فلزی که دارای قابلیت انعطاف ، طول عمر بالا ، پاسخ سریع دربرابر تغییر دما ، سازگار با محیط و قابل استفاده در طولهای متفاوت است و دامنه اندازه گیری آن 200 تا 1200 درجه سانتی گراد میباشد. 


 

این نوع المنت ها به صورت ترموکوبل دار و معمولی موجود می باشد . از مزیت های این نوع المنت شکل پذیری بسیار راحت آن بوده و می توان در قالب های مختلف به صورت مارپیچ و فنری آن را مورد استفاده قرار داد . 


 

فلکسی بل نوع دیگری از ترموکوبل می باشد که با انعطاف پذیری و حجم کمتری که نسبت به بقیه ترموکوبل ها دارد در شرایط دمایی مختلف و اشکال گوناکون و تیپ های مختلف در متراژهای بالا از قطر 1 میلیمتر الی 6 میلیمتر در انواع منابع حرارتی استفاده می گردد .

دوشنبه 16 آذر 1394 , 18:38
0


بیشتر بخوانید ...

افزایش بهره وری و کارایی

292,293,294,296,297,298,299

 افزایش بهره وری و کارایی  با بکارگیری STEP7-1500

بواسطه  نوآوری های بسیار زیاد تعریف شده در STEP7-1500 ، این کنترلر جدید مجموعه استانداردهای جدیدی را برای به حداکثر رساندن بهره وری فراهم نموده و این موضوع  نقش مهمی در بالابردن سرعت و دقت کنترل در  ماشین آلات کوچک سری و همچنین تاسیسات پیچیده  کنترلری را دارا می باشد . این موضوع با تجمیع راه حل های نرم افزاری درSIMATIC  TIA PORTAL  فراهم گردیده است .STEP7-1500 ساختاری ماژولار با قابلیت مقیاس پذیری برای سطوح مختلف پروژه های صنعتی را دارا می باشد . هر کنترلر شامل اجزاء زیر می باشد :

 •     واحد پردازش مرکزی ( CPU ) برای اجرای برنامه کاربر
 •     یک یا چند منبع تغذیه  
 •     ماژول های سیگنال به عنوان ورودی / خروجی
 •    فن آوری و ماژول های ارتباطی مورد نیاز
 •     و ایمنی بسیار که در قالب ماژول های یکپارچه سری F ارائه می گردد .

 کارایی

سریع و سریعتر ، SIMATIC S7-1500 اجازه می دهد  تا عملکرد سیستم بصورت بسیار استثنایی سریع تر شده و  پاسخ موردنیاز برای کنترل کیفیت مطلوب و بالاترین عملکرد سیستم فراهم گردد  .

 فناوری تجمیع شده

SIMATIC S7-1500 امکان ادغام کنترل حرکت در برنامه سیستم کنترل  PLC را  بدون نیاز به ماژول های اضافی فراهم می نماید .  با استفاده از ویژگی PLCopen ، کنترلر اجزای استاندارد مورد نیاز را برای اتصال درایوهایی که از  PROFIdriveپشتیبانی می نمایند را فراهم می کند .همچنین SIMATIC S7-1500 با امکانات نرم افزاری جهت رسم منحنی و نمودار حرکتی بر اساس متغیرهای تعریف شده جهت کنترل حرکت ، راه حل جامعی را برای نظارت بر نحوه راه اندازی موثر وسریع درایوها فراهم می سازد .

 حلقه کنترل PID

در SIMATIC S7-1500 ، امکانات گسترده ای جهت کنترل پروسس PID بصورت گسسته و پیوسته وجود دارد .علاوه بر سادگی عملیات کنترل  و مطلوبیت  پردازش در ورژن اول ، در ورژن دوم  امکانات توسعه یافته  ای برای پاسخ دهی به حوادث و رخدادهای بلادرنگ در طی فرآیند پروسس به سیستم افزوده شده است .

 امنیت یکپارچه

SIMATIC S7-1500 مفهومی جامع از امنیت را که شامل سطوح دسترسی مجاز ، حفاظت از بلوکهای برنامه و حتی انسجام در ارتباطات می باشد را فراهم می نماید . این امنیت یکپارچه از سرمایه و فرآیند شما در سطوح عالی حفاظت می نماید.از جمله قابلیت های جدید ، بر روی کارت حافظه SIMATIC ، اختصاص شماره سریال کارت حافظه اصلی  به بلوک های برنامه مرتبط است. این به این معنی است که برنامه نمی تواند از روی حافظه کپی شده و تنها با کارت حافظه در نظر گرفته شده اجرا خواهد شد . همچنین در این سیستم مباحث مربوط به جلوگیری از دستکاری داده ها از طریق منابع تعریف نشده به عنوان یکی از قابلیت های اساس حفاظت مورد استفاده قرار گرفته است .

 ایمنی یکپارچه

نسل کنترلر SIMATIC S7-1500 قدرتمند ترین CPU در مقابل خرابی را که تا به امروز به دنیا ارائه شده است ،با کد معرفیS7-1518F تولید و روانه بازار نموده است .عملکرد بالا با ایمنی فوق العاده  در برابر خرابی ، این  CPU را مناسب برای کنترل فرآیندهای بسیار حساس و  بدون خواب نموده است . علاوه بر S7-1518F ،S7-1516F نیز به مجموعه ای از پردازنده های با خرابی امن اضافه شده است. برنامه نویسی مربوط به همگام سازی داده ها و نظارت عملکرد با همان ابزار مهندسی در اختیار در TIA PORTAL ممکن می باشد .

 

طراحی سیستم

از جمله ویژگی های خاص استفاده شده در طراحی  SIMATIC S7-1500 می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • با بهره گیری از صفحه نمایش در نظر گرفته شده بر روی کنترلر ، دسترسی آسان به جزئیات و اطلاعات متنی و افزایش قابلیت تشخیص خطا و در نتیجه ایجاد شفافیت کامل در روند فرآیند فراهم می گردد .
 • بهره گیری از کانکتور های سیم بندی  استاندارد که  تضمین کنننده جمع آوری شکیل سیم ها از لحاظ ظاهری بوده و همچنی  صرفه جویی قابل ملاحظه ای را در زمان سیم کشی فراهم می نماید. همچنین به دلیل استفاده از  دو محل قفل بر روی درب کارتها ، در صورت استفاده از سیم های ضخیم تر هم امکان قفل شدن درب به راحتی میسر است.
 • اتصالات جامپری یکپارچه ، امکان انتقال راحت تغذیه را بین اجزای سیستم فراهم می نمایند.
 • با استفاده از استاندارد DIN جهت نصب سیستم کنترل ، امکان اتصال راحت سایر اجزا از جمله رله ها ، کلید های اتوماتیک و ... به راحتی میسر می باشد.
 • بهره گیری از سیستم شیلد داخلی در کارتهای آنالوگ و کنترلر ، میزان نویزپذیری و از دست دادن سیگنال در قیاس با سایر سیستم های مشابه به شدت کاهش یافته است.

 

خطایابی سیستمی (Integrated  system diagnostics )

SIMATIC S7-1500 دارای یک سیستم تشخیص یکپارچه خطا می باشد . با استفاده از صفحه نمایش موجود بر روی سیستم ، یا اطلاعات گسیل شده به  TIA پورتال ، در HMI ، در وب سرور ، و... امکان دسترسی به خطاهای سیستمی و عملکردی  به منظور کاهش زمان مورد نیاز برای تعمیرات و نگهداری فراهم می باشد .

مهندسی با TIA PORTAL

SIMATIC S7-1500 با بهره گیری از نرم افزار جامع TIA PORTAL برنامه ریزی شده و یک  چارچوب مهندسی نوآورانه برای همه وظایف اتوماسیون ارائه می دهد . TIA

 

شنبه 14 آذر 1394 , 15:10
0


بیشتر بخوانید ...

کنترلرها

265,266,267,268,269,270,271,272,273,274

مقدمه:

ریز پردازنده ها و میکروکنترلرها در طراحی سیستمهای کنترل برای طیف وسیعی از وسایل و کاربرد ها استفاده می شود. پیشرفتی که در این زمینه پدید آمده است.

نگرشی همه جانبه را از طرف متخصصین و علاقمندان به این شاخه می طلبد. در این زمینه PLC یا کنترل گر منطقی برنامه پذیر از جایگاه خاصی برخوردار است. از ساده ترین فرآیندهایی که می توان بصورت توابع منطقی پیاده سازی کرد تا پیچیده ترین فرایندهای صنعتی، قابل پیاده سازی با PLC ها می باشند.

تاریخچه:

نخستین OLC در سال 1969 پدید آمد. اکنون این وسایل کاربرد وسعی دارند و از واحدهای کوچک برای استفاده با 20ورودی/ خروجی دیجیتال تا سیستمهای کاملی که می توانند برای تعداد زیادی از ورودی/خروجیها، دیجیتال یا آنالوگ، بکار روند؛ توسعه یافته اند و همچنین می توانند حالات کنترلی نسبت -انتگرال- مشتق را برآورده سازند.

 

کنترل گرها:

یک سیستم کنترل ممکن است چه وظیفه ای داشته باشد؟ ممکن است به کنترل مجموعه ای از وقایع یا نگهداری برخی مقادیر ثابت یا پیگیری برخی تغییرات از پیش تعیین شده نیازمند باشد. برای مثال، سیستم کنترل برای ماشین مته کاری خودکار ممکن است به موارد زیر نیازمند باشد:

شروع به چرخش مته هنگامی که قطعه کار در محل خود میباشد ، اغاز مته کاری هنگامی که مته به سطح قطعه کار می رسد توقف مته کاری هنگامی که مته به عمق مورد نظر برسد، عقب کشیدن مته و خاموش کردن آن و انتظار برای قرار گرفتن قطعه کار بعدی پیش از تکرار اعمال فوق.

یک سیستم کنترل دیگر می تواند برای کنترل تعداد مواردی که روی یک نوار نقاله در حرکتند و راهنمایی آنها به بخش بسته بندی استفاده شود. ورودیهای چنین سیستم کنترلی می تواند از کلیدهای بسته یا باز باشد. مثل حضور قطعه کار که می تواند با حرکت دادن آن در مقابل یک کلید و بستن آن نمایش داده شود یا حس گرهایی مانند آنچه که برای دما و میزان عبور بکار می روند. کنترل گر می تواند برای فعال سازی یکموتور برای حرکت جسمی به محلی دیگر، یا برای چرخاندن شیر و یا شاید روشن و خاموش کردن گرمکن بکار رود.

کنترل گر ممکن است چه قالبی داشته باشد؟ برای یک ماشین مته کاری خودکار، می توانیم مدارهای الکترونیکی را که رد انها باز یا بسته شدن کلید ها سبب روشن شدن موتورها یا فعال شدن شیرها می گردد، برقرار کنیم. بنابراین بسته شدن یک کلید رله ای را فعال می کند که در اثر ان جریان الکتریکی به موتور برقرار شده و باعث گردش مته می شود.

کلیدی دیگر می تواند رله ای را فعال سازد و جریان را در اختیار شیر هیدرولیکی قرار دهد تا در نتیجه آن قطعه کار به واسطه اعمال فشار به پیستون داخل سیلندر هیدرولیکی به محل مورد نظر حرکت داده شود. چنین مدارهای الکتریکی می بایست خاص ماشین مته کاری خودکار باشد. برای کنترل تعداد موراد قرار گرفته در یک بسته به طریق مشابه می بایست مدارهای الکتریکی شامل حس گر وموتور برقرار ساخت. بهر حال، مدارهای کنترل گری که برای این دو وضعیت بکار می روند متفاوت خواهند بود. در فرم قراردادی یک سیستم کنترل،قوانینی سیستم کنترل را اداره می کنند و هنگامی که اعمال آماده سازی می شوند اتصالات این اعمال را مشخص می سازند. اگر قوانینی که برای کنترل اعمال بکار می رود تغییر یابد، اتصالات نیز می بایست عوض شود.

 

سیستم کنترل شده توسط ریزپردازنده:

بجای سیستم بندی هر مدار کنترلبرای هر وضعیت خاص، اگر از سیستم بر پایه ریز پردازنده استفاده کنیم و برنامه ای بنویسیم تا به ریز پردازنده در رابطه با چگونگی عکس العمل در برابر هر سیگنال ورودی گرفته شده از کلیدها فرمان دهد و خروجیهای مورد نظر را در اختیار موتورها و شیرها بگذارد، می توانیم از یک سیستم پایه برای همه وضعیتها استفاده کنیم. بنابراین باید برنامه ای به فرم زیر داشته باشیم.

اگر کلید A بسته است خروجی به مدار موتور منتقل شود.

اگر کلید B بسته است خروجی به مدار شیر منتقل شود.

با تغییر دستورات برنامه می توانیم از سیستم ریز پردازنده مشابه برای کنترل وضعیتهای متعددی استفاده کنیم.

برای مثال، ماشین های لباسشویی خانگی از سیستم ریز پردازنده استفاده می کنند. ورودیهای این مدار از صفحه کلیدی که برای انتخاب برنامه شستشوی دلخواه تعبیه شده است، کلیدی که بسته بودن در ماشین را مشخص می کند، حس گری که دمای آب را تعیین می کند و کلیدی که سطح آب را آشکار می سازد، گرفته می شود. بر پایه این ورودیها ریز پردازنده چنان برنامه ریزی می شود تا خروجیهایی را تولید کند که موتور را به حرکت در اورد و سرعت آنرا کنترل کند، شیرهای اب سرد و گرم را باز یا بسته کند، پمپ خشک کن را روشن کند، کنترل گرم کن آب و بسته بودن در را کنترل کند بصورتیکه در ماشین را تا هنگام کامل شدن برنامه شستشو نتوان باز کرد.

یکشنبه 12 مهر 1394 , 09:29
0


بیشتر بخوانید ...

ژنراتور

260,261,262,263,264

ژنراتورها

 

مقدمه: هدف از انجام این تحقیق بررسی سیر تحقیقات انجام شده با موضوع ژنراتورها(ساختمان و اساس کار و سیر تکاملی ژنراتوها بخصوص ژنراتور های سنکرون ) است . به این منظور ، بررسی مقالات منتشر شده که با این موضوع مرتبط بودند و جمع آوری خلاصه مطالبی از منابع صورت گرفت و بعد چکیده آنها استخراج شد. ژنراتورها همواره یکی از مهمترین عناصر شبکه قدرت بوده و نقش کلیدی در تولید انرژی و کاربردهای خاص دیگر ایفاء کرده است . ساخت اولین نمونه ژنراتور (سنکرون) به انتهای قرن 19 برمی گردد. مهمترین پیشرفت انجام شده در آن سالها احداث اولین خط بلند انتقال سه فاز از لافن به فرانکفورت آلمان بود. در کانون این تحول ، یک هیدروژنراتور سه فاز 210 کیلو وات قرار گرفته بود. عیلرغم مشکلات موجود در جهت افزایش ظرفیت و سطح ولتاژ ژنراتورها، در طول سالهای بعد تلاشهای گسترده ای برای نیل به این هدف صورت گرفت. 

ژنراتورها  مقدمه: هدف از انجام این تحقیق بررسی سیر تحقیقات انجام شده با موضوع ژنراتورها(ساختمان و اساس کار و سیر تکاملی ژنراتوها بخصوص ژنراتور های سنکرون ) است . به این منظور ، بررسی مقالات منتشر شده که با این موضوع مرتبط بودند و جمع آوری خلاصه مطالبی از منابع صورت گرفت و بعد چکیده آنها استخراج شد . ژنراتورها همواره یکی از مهمترین عناصر شبکه قدرت بوده و نقش کلیدی در تولید انرژی و کاربردهای خاص دیگر ایفاء کرده است . ساخت اولین نمونه ژنراتور (سنکرون) به انتهای قرن 19 برمی گردد. مهمترین پیشرفت انجام شده در آن سالها احداث اولین خط بلند انتقال سه فاز از لافن به فرانکفورت آلمان بود. در کانون این تحول ، یک هیدروژنراتور سه فاز 210 کیلو وات قرار گرفته بود. عیلرغم مشکلات موجود در جهت افزایش ظرفیت و سطح ولتاژ ژنراتورها، در طول سالهای بعد تلاشهای گسترده ای برای نیل به این هدف صورت گرفت. مهمترین محدودیتها در جهت افزایش و سطح ولتاژ ژنراتورها ، ضعف عملکرد سیستمهای عایقی و نیز روشهای خنک سازی بود .در راستای رفع این محدودیتها ترکیبات مختلف عایقهای مصنوعی، استفاده از هیدروژن برای خنک سازی و بهینه سازی روشهای خنک سازی با هوا نتایج موفقیت آمیزی را در پی داشت به نحوی که امروزه ظرفیت ژنراتورها به بیش از 1600DC  افزایش یافته است. در جهت افزایش ولتاژ ، ابداع پاورفرمر در انتهای قرن بیستم توانست سقف ولتاژ تولیدی را تا حدود سطح ولتاژ انتقال افزایش دهد. به نحوی که برخی محققان معتقدند در سالهای نه چندان دور ، دیگر نیازی به استفاده از ترانسفورماتورهای افزاینده نیروگاهی نیست. همچنین امروزه تکنولوژی ژنراتورهای ابررسانا بسیار مورد توجه است، انتظار می رود با گسترش این تکنولوژی در ژنراتورهای آینده ، ظرفیتهای بالاتر در حجم کمتر قابل دسترسی باشند.ژنراتورها:ماشین هایی هستند که انرژی مکانیکی را از محرک اصلی به یک توان الکتریکی در ولتاژ و فرکانس خاصی تبدیل می نماید.کلمه سنکرون به این حقیقت اشاره دارد که فرکانس الکتریک این ماشین با سرعت گردش مکانیکی شفت قفل شده است ، ژنراتورسنکرون برای تولید بخش اعظم توان الکتریکی در سرتاسر جهان به کار می رود. دو اصل فیزیکی مرتبط با عملکرد ژنراتورها وجود دارد. اولین اصل فیزیکی اصل القائی الکترومغناطیسی کشف شده توسط مایکل فاراده دانشمند بریتانیایی است. اگر یک هادی در یک میدان مغناطیسی حرکت کند یا اگر طول یا حلقه ی القائی ساکنی جهت تغییر استفاده شود. یک جریان ایجاد میشود یا القاء می شود. اگر یک جریان از میان یک کنتاکتور که در میدان  مغناطیسی قرار گرفته ، عبور کند میدان ، نیروی مکانیکی بر آن وارد می کند. ژنراتور ها دارای دو اصل هستند: قسمتها و میدان که آهنربای الکترو مغناطیسی با سیم پیچ هایش و آرمیچر و ساختاری که از کنتاکتورحمایت می کند و کار قطع میدان مغناطیسی و حمل جریان القاء شده ژنراتور یا جریان ناگهانی به موتور را دارد است . آرمیچر معمولا" هسته ی نرم آهنی اطراف سیم های القائی که دور سیم پیچ ها پیچیده شده اند ، است . ژنراتور ها از دو قسمت تشکیل شده اند: قسمت متحرک را رتور و قسمت ساکن آن را استاتور می گویند . رتور ها نیز از نظر ساختمان دو دسته اند: ماشین های قطب صاف و ماشین های قطب برجسته. همچنین ژنراتورها بسته به آنکه نوع وسیله گرداننده رتور آنها چه نوع توربینی باشد به صورت زیر تقسیم می شوند:1) توربو ژنراتورها: در این وسیله گرداننده رتور ، توربین بخار است و چون توربین بخار جزء ماشین های تند گرد است بنابراین توربوژنراتور دارای قطب های صاف بوده و این ماشین توانائی ایجاد دورهای بسیاربالا را در قدرت های زیاد دارد امروزه اغلب توربوژنراتورها را دو قطبی می سازند چون با افزایش سرعت گردش کار توربین های بخار با صرفه تر وارزان ترتمام می شود.2) هیدرو

چهارشنبه 8 مهر 1394 , 17:42
0


بیشتر بخوانید ...

معرفی نرم افزار WinCC

250,251,252,253,254,257,258,259

 

SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition

سامانه های اسکادا از دیر باز به منظور کنترل و نظارت بر فرآیندها ، سیستمها و تجهیزات مختلف در صنایع مطرح بوده اند و امروزه با استفاده از تجهیزات پیشرفته و مدرن، سامانه های اسکادا تبدیل به یک جز اجتناب ناپذیر در صنعت گشته اند. سامانه های اسکادا عموماً برای کنترل و نظارت بر فرآیند در گستره جغرافیایی وسیع و از راه دور بکار می روند و بسترهای مختلف مخابراتی نظیر لینک های رادیویی و ماهواره ای، فیبر نوری، شبکه های ارتباطی LAN،خطوط تلفن PSTN و نیز بستر GSM و GPRS  و WEB امروز برای این منظور کاربرد فراوان دارند.

درهر سامانه اسکادا فرآیندهای زیر انجام می گردد .

1- جمع آوری اطلاعات

2- انتقال اطلاعات به سایت اصلی یا اتاق کنترل مرکزی

3-انجام آنالیزها و کنترل های مورد نیاز

4-نشان دادن اطلاعات بر روی صفحات نمایش بهره برداران و گزارش گیری از آنها

5-ارسال فرامین کنترلی مورد نیاز به فرآیند

 

 

یکشنبه 5 مهر 1394 , 10:12
0


بیشتر بخوانید ...

صنعت

مقدمه:

در سالهای اخیر مسئله بر قراری ارتباط در پروسه های صنعتی رشد چشمگیری داشته است. پیش از این ارتباط درصنعت و پرو سه های کنترل صنعتی به فرستادن سیگنال از جانب یک مرکز کنترل به مرکز فرماندهی خلاصه می شد، اما امروزه تمام کنترل کننده های کوچک و بزرگ (PLCs) در هر نقطه ای از فیلد که باشند باید با یکدیگر و در نهایت بامرکزکنترل مربوط به خود ارتباط بر قرار کنند و همین امر باعث پیچیده شدن هرچه بیشتر سیستمهای ارتباطی خواهد شد.

PLCها امروزه طوری طراحی و سا خته می شوند که بجز وظیفه اصلی و مهم خود که همان اجرای فرامین کنترلی تعریف شده و کنترل اتو ماتیک یک پروسه صنعتی است، بتوانند موارد مهم دیگری از قبیل برقراری ارتباط با مرکز کنترل و دیگر کنترل کننده های داخل فیلد را نیز بر عهده بگیرند. بنابراین در ساختار داخلی آنها پیش بینی های لازم جهت استفاده از ابزار ها و لوازم خاص ارتباطی صورت گر فته است.

به عنوان مثال می توانیم یک سیستم PLC که در محل خط تولید قرار دارد و توسط ترمینال مخصوص شبکه محلیLAN(Local area network) به ماشینهای مرکز کنترل که در محل اتاق کنترل کار خانه قرار دارند،متصل کنیم و از همانجا ، PLCرا کنترل کنیم.

مثلا می توانیم بهPLC فرمان دهیم تا رو تین کنترلی مربوط به تولید قطعه ای خاص را اجرا کرده ، فرامین آنرا صادر کندو همچنین بر روند کل پروسه نظارت کامل داشته باشد.

سپس نفر بعدی که در شیفت بعدی فعالیت می کند ، می تواند یک گزارش کامل از چگونگی کنترل پروسه توسطPLCمورد نظر را تهیه کرده و از روی آن تعداد قطعات سالم و خراب و حتی زمانهای از دست رفته و تلف شده در حین تولید را محاسبه کند.

مرکز تعمیرات کارخانه نیز می تواند با استفاده از روشهای ارتباطی و مخابراتی ، از بروز اشکال در هریک از ماشینهای کار خانه اطلاع حاصل کرده و پرسنل تعمیر کاری را جهت رفع اشکال اعزام دارد، مرکز تعمیرات حتی می تواند با اطلاع داشتن از وضعیت کلیه ماشینهای خراب، اولویت تعمیر را به هر کدام از آنها واگذار کند.

 

 

چهارشنبه 25 شهریور 1394 , 12:13
0


بیشتر بخوانید ...

نقش فناوری اطلاعات در تولید و ساخت

نقش فناوری اطلاعات در تولید و ساخت

در جهان صنعتی امروز، به تولید به عنوان یک سلاح رقابتی نگریسته می شود و سازمانهای تولیدی در محیطی قرار گرفته اند که از ویژگیهای آن می توان به افزایش فشارهای رقابتی، تنوع در محصولات، تغییر در انتظارات اجتماعی و افزایش سطح توقع مشتریان اشاره کرد. محصولات در حالی که باید بسیار کیفی باشند، تنها زمان کوتاهی در بازار می مانند و باید جای خود را به محصولاتی بدهند که با آخرین ذائقه، سلیقه و یا نیاز مشتریان سازگار هستند. بی توجهی به خواست مشتری و یا قصور در تحویل به موقع ممکن است بسیار گران تمام شود. شرایط فوق سبب گردیده تا موضوع اطلاعات برای سازمانهای تولیدی از اهمیت زیادی برخوردار شود. از طرف دیگر، آخرین بررسیها حاکی از آن است که استراتژی رقابتی مبتنی بر بازار خود نیز به تدریج در حال گذر است وچشم انداز استراتژیک رقابت در آینده مبتنی بر منابع خواهد بود. به عبارت دیگر در حالی که شرکتها امروزه موفقیت را در تبعیت و استفاده درست از قوانین، فرصتها و شرایط دیکته شده توسط بازار می دانند، استراتژی مبتنی بر منابع بر این موضوع تاکید دارد که منفعت و موفقیت بیشتر با اتکا بر مزیتها و منابع منحصر به فرد و قابل اطمینان شرکت و سرمایه گذاری به منظور توسعه و حفاظت از آنها حاصل خواهد شد.

در جهان صنعتی امروز، به تولید به عنوان یک سلاح رقابتی نگریسته می شود و سازمانهای تولیدی در محیطی قرار گرفته اند که از ویژگیهای آن می توان به افزایش فشارهای رقابتی، تنوع در محصولات، تغییر در انتظارات اجتماعی و افزایش سطح توقع مشتریان اشاره کرد. محصولات در حالی که باید بسیار کیفی باشند، تنها زمان کوتاهی در بازار می مانند و باید جای خود را به محصولاتی بدهند که با آخرین ذائقه، سلیقه و یا نیاز مشتریان سازگار هستند. بی توجهی به خواست مشتری و یا قصور در تحویل به موقع ممکن است بسیار گران تمام شود. شرایط فوق سبب گردیده تا موضوع اطلاعات برای سازمانهای تولیدی از اهمیت زیادی برخوردار شود. از طرف دیگر، آخرین بررسیها حاکی از آن است که استراتژی رقابتی مبتنی بر بازار خود نیز به تدریج در حال گذر است وچشم انداز استراتژیک رقابت در آینده مبتنی بر منابع خواهد بود. به عبارت دیگر در حالی که شرکتها امروزه موفقیت را در تبعیت و استفاده درست از قوانین، فرصتها و شرایط دیکته شده توسط بازار می دانند، استراتژی مبتنی بر منابع بر این موضوع تاکید دارد که منفعت و موفقیت بیشتر با اتکا بر مزیتها و منابع منحصر به فرد و قابل اطمینان شرکت و سرمایه گذاری به منظور توسعه و حفاظت از آنها حاصل خواهد شد.

X

یکشنبه 15 شهریور 1394 , 09:53
0


بیشتر بخوانید ...

آشنایی با استپ موتور Step motor

229,228

آشنایی با استپ موتور

با پیشرفت روز افزون علم و فناوری همواره نیاز های جدید به وسایل و دستگاه های جدید تر جهت هماهنگی همه بخشهای صنعت با این پیشرفت ، به وجود می آیند. بدین منظور شناخت و طراحی راه کارها و وسایل جدید امری است اجتناب ناپذیر.از جمله این پیشرفت ها ساخت نوع جدید و پیشرفته تری از موتورهای الکتریکی به نام استپ موتور ها یا موتورهای پله ای است که با کاهش انواع هزینه ها در صناع کم کم جای مکانیزم های پیچیده مکانیکی را خواهند گرفت.در این مقاله سعی شده است تا بسیار مختصر و متناسب با محدودیت ها بزبانی ساده و قابل درک ساختار و نحوه کارکرد و کنترل موتورهای استپی  بررسی و بیان شود.

مقدمه:  با درک میدان های مغناطیسی و کشف آنکه می توان انرژی الکریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل نمود تحولی عظیم در تاریخ بشری بوجود آمد ، بگونه ای که بشر روز به روز به تفکر و طراحی و ساخت وسایلی که بتوانند با استفاده از انرژی الکتریکی ، انرژی مکانیکی تولید نمایند روی آورد. از این رو  انواع موتور های الکتریکی به صحنه وجود آمده و همچنان سیر تکمیلی خود را طی نمودند تا به امروز که می توان برای هر نوع کاربری ، نوع خاصی از موتورها را بکار برد. اما ساخت اسپ موتور با امکاناتی که به طراحان و سازندگان ماشین آلات میدهد ، به گونه ای برجسته سبب کاهش هزینه ها در همه زمینه ها می شود. یکی از چندین مزایای بسیار زیاد این نوع الکتروموتورها تبدیل مکانیزم های بسیار پیچیده مکانیکی ، به تنها یک محرک استپی می باشد. در ادامه با این پدیده جالب آشنا تر خواهیم شد.

استپ موتور یا موتور پله ای

یک استپ موتور وسیله ای الکتریکی است چرخش زاویه ای گسسته یا پله ای دارد و با اتصال به ضربان هایی در فرکانسی خاص کار می کند. هر ضربان فرستاده شده به موتور سبب حرکت محور موتور تا زاویه ای معین می شود که این زاویه ، زاویه استپینگ (Stepping Angle) نامیده می شود.

 

شکل 1 ساختمان ساده شده یک استپ موتور "Bifilar" مگنت دائمی را نشان می دهد.

 

روتور از جنس آهنربای دائمی است و شش دندانه دارد که با فاصله های مساوی و یک در میان در قطب های N و S اطراف روتور قرار دارند.استاتور چهار قطب دارد که هر قطب دارای پیچه ای است که این پیچه از مرکز خروجی V را داراست.

پیچه های روی قطب های مختلف به هم وصلند بطوری که فقط پنج سیم A , B , C , D & +V   از موتور خارج می شوند.پیچه با ارسال جریان به سیم +V  و خروج آن از یکی از سیمهای دیگر فعال می شود.

سیم پیچ ها در دندانه های استاتور به روشی پیچیده می شوند به طوریکه نتایج زیر حاصل می شود :

 اگر سیم B فعال باشد ، قطب 1 شمال و قطب 2 جنوب خواهند بود و اگر سیم A فعال باشد قطب 1 جنوب و قطب 2 شمال می شود.

اگر سیم C فعال باشد قطب 3 شمال و قطب 4

جنوب و اگر سیم D فعال باشد قطب 3 جنوب و در عوض قطب 4 شمال خواهند بود.

عملکرد استپ موتورها براساس این قانون است که وقتی قطبهای مشابه دفع می شوند ، قطبهای مخالف جذب می شوند. اگر سیم پیچ ها در توالی صحیح فعال باشند روتور در مسیر و جهتی معین خواهد چرخید.

شکل 2 نشان می دهدکه روتور هنگامی که پیچه ها با توالی داده شده در جدول 1 فعال اند چگونه می گردد

دوشنبه 9 شهریور 1394 , 18:56
1


بیشتر بخوانید ...

تکرار کننده (ریپیتر)

214,215,217,218,219,220,221,222,223,224,225,226,227

تکرار کننده (ریپیتر) چیست؟

تکرار کننده‌ی دو طرفه (دوپلکس) اختراع سخت وپیچیده ای نیست بلکه نوعی رادیوی دو طرفه(2)  است. این   د ستگاه سیگنال‌های رادیویی را روی بسامدی در یافت   و همزمان روی بسامد دیگری ارسال می‌کند. این  سامانه هااغلب در نقاط بلند ، مانند  بلندی‌های طبیعی و یا ساختمان‌های بلندنصب می‌شوند، در نتیجه کاربران  با تکرار کننده فضای پوششی تجهیزات رادیویی متحرک خودرا گسترش  بیشتری می دهند و ازآن برای تبدیل  ارتباطات یک‌طرفه نیزبهره می‌برند. البته تکرار کننده‌هایی از این دست، اغلب در طبقه‌بندی کاربرد تجاری از رادیو‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 ارتباط یک طرفه (سیمپلکس) چیست؟

روش یک طرفه روشی برای ارتباطات نقطه به نقطه بدون استفاده از دستگاه تکرار کننده است. در این روش برا ی ارسال و دریافت پیام‌های بین دو واحد سیار از بسامد مشابهی استفاده می‌شوده بدین معنی که، ارسال و دریافت  هر دو روی  یک بسامد مشخص انجام می‌گیرد، همچون ارتباط بین دو واحد سیار خودرویی و یا دورادیوی متحرک دستی با یکدیگر.

 

 

شنبه 7 شهریور 1394 , 17:43
0


بیشتر بخوانید ...

ترموکوپل Thermocouple

202,203,204,205,206,207,208,211,210,209,212,213,230,231,232,332

ساخت و تولید سنسورهای حرارتی:

 

Thermocouple Type: B (Pt30Rh-Pt6Rh) , R (Pt13Rh-Pt) , S (Pt10Rh-Pt) , K (NiCr-Ni) , J (Fe-con)

RTD: Pt100, Pt1000

ترموکوپل چیست انواع و کاربرد آن کدام است:

ترموکوپل یکی از پر مصرف ترین سنسورهای اندازه گیری دما محسوب میگردد . این سنسورهای ساده با استفاده از اتصال یک فلز و آلیاژ آن و با توجه به اثر سیبک تولید میشوند و با همین مکانیزم ساده قادر به اندازه گیری دما به راحتی در رنج وسیعی از زیر صفر تا حدود 1700 درجه میباشند

چهارشنبه 4 شهریور 1394 , 12:24
0


بیشتر بخوانید ...

اشنایی با پنوماتیک

195,194,191,184,185,189,193,192,184,187,196,189,188,190,197,198,199,200,201

پنیوماتیک یکی از انواع انرژی هایی است که در حال حاضر از آن استفاده وافر در انواع صنایع می شود و می توان گفت امروزه کمترکارخانجات یا مراکز صنعتی را می توان دید که از پنیوماتیک استفاده نکند و در قرن حاضر یکی از انواع انرژی های اثبات شده ای است که بشر با اتکا به آن راه صنعت را می پیماید.
پنیوما در زبان یونانی یعنی تنفس باد و پنیوماتیک علمی است که در مورد حرکات و وقایع هوا صحبت می کند امروزه پنیوماتیک در بین صنعتگران به عنوان انرژی بسیار تمیز و کم خطر و ارزان مشهور است و از آن استفاده وافر می کنند.


خواص اصلی انرژی پنیوماتیک به شرح زیر است:

دوشنبه 2 شهریور 1394 , 13:01
0


بیشتر بخوانید ...

هیدرولیک و پنوماتیک

178,179,180,181,182,183

هیدرولیک چیست؟هیدرولیک از کلمه یونانی " هیدرو " مشتق گردیده است و این کلمه به معنای جریان حرکات مایعات می باشد. در قرون گذشته مقصود از هیدرولیک فقط آب بوده و البته بعدها عنوان هیدرولیک مفهوم بیشتری بخود گرفت و معنی ومفهوم آن بررسی در مورد بهره برداری بیشتری از آب و حرکت دادن چرخ های آبی و مهندسی آب بوده است. مفهوم هیدرولیک در این قرن دیگر مختص به آب نبوده بلکه دامنه وسیعتری بخود گرفته و شامل قواعد و کاربرد مایعات دیگری ، بخصوص " روغن معدنی " میباشد ، زیرا که آب بعلت خاصیت زنگ زدگی ، در صنایع نمی تواند بعنوان انرژی انتقال دهنده مورداستفاده قرار گیرد و بعلت آنکه روغن خاصیت زنگ زدگی دارد ، امروزه در صنایع از آن بخصوص برای انتقال انرژی در سیستم کنترل استفاده بسیار میگردد.

بطور خلاصه میتوان گفت: فنی که انتقال و تبدیل نیرو را توسط مایعات انجام دهد " هیدرولیک " نامیده میشود. از آنجائیکه هیدرولیک آبی دارای خاصیت زنگ زدگی است لذا در صنایع از هیدرولیک روغنی هم بخاطر روغن کاری قطعات در حین کار و هم بخاطر انتقال انرژی در سیستم های کنترل استفاده میشود. وقتیکه در صنعت از هیدرولیک نام برده میشود ، مقصود همان " هیدرولیک روغنی " می باشد.

بطور دقیق میتوان گفت که : حوزه کاربرد هیدرولیک روغنی استفاده از انرژی دینامیکی و استاتیکی آن بوده و در مهندسی کنترل برای انتقال زیگنال ها و تولید نیرو می باشد.

وسائل هیدرولیکی که نحوه استفاده هیدرولیک را در صنعت میسر میسازد خود دارای تاریخچه بسیار قدیمی میباشد. یکی از قدیمی ترین این وسائل ، پمپ های هیدرولیکی بوده ، که برای اولین بار کتزی بیوس یونانی در حدود اواسط قرن سوم قبل از مسیح ، پمپی از نوع پیستون اهرمی که دارای دو سیلندر بود اختراع و ساخته است.

تا اوائل قرن هشتم دیگر در این زمینه وسیله جدیدی پدید نیامد و در اوائل این قرن انواع چرخ های آبی اختراع و رواج بسیار پیدا نمود. قرن شانزده را میتوان توسعه پمپهای آبی دانست و در این قرن بود که انواع پمپ با ساختمانهای مختلفی پدیدار گردیدند و اصول ساختمانی این پمپ ها ، امروزه بخصوص از نوع چرخ دنده ئی ، هنوز هم مورد توجه و اهمیت بسیاری را دارا می باشد. در اواخر قرن شانزدهم اصول ساختمان پرس هیدرولیکی طراحی گردیده و حدوداً بعد از یک قرن اولین پرس هیدرولیکی که جنبه عملی داشت ، شروع بکار نمود.

 

دوشنبه 26 مرداد 1394 , 16:45
0


بیشتر بخوانید ...

RACK

148,149,150,151,152,153,154,155,156,157,158,159,160,161,162,163,164,165,166,167,168,169,170,171

رک چیست؟

رک محفظه ای است که سرور یا متعلقات شبکه مانند سوییچ، روتر، مودم و ... در آن قرار می گیرد و با توجه به نوع رک هم از سرورمحافظت می کند و هم جهت تهویه و جلو گیری از صدمات فیزیکی از جمله ضربه و فشار و کارایی بهتر سرور آن را در خود جای می دهد و واحد اندازه گیری رک یونیت (Unit) می باشد که هر یونیت تقریباً معادل 5 سانتی متر می باشد. اندازه رک ها معمولاً بین 4U تا 47U می باشد.

رک ها بر دو گونه اند: 1- دیواری 2- ایستاده

رک های دیواری معمولا دارای ارتفاع های ۵ ، ۶ ، ۷ ، ۹ یونیت هستند و بیشتر برای قرار دادن سوییچ و روتر از آن استفاده می شود.

رک های ایستاده استاندارد معمولا جهت قرارگیری در دیتاسنتر ها انتخاب می شوند. در این رکها، انواع پچ پنل، سوییچ، سرور، یو پی اس (UPS) و سایر قطعات رکمونت ۱۹ اینچی را برای مدیریت آسان تر یکجا جمع می نمایند، از بالا و پایین ورودی برای انواع کابل دارند و همچنین از چهار طرف باز می شوند. ارتفاع این رک ها می تواند ۱۶، ۲۱، ۲۸، ۳۶، ۴۰ و ۴۴ یونیت باشد . و با عمق های ۶۰ ، ۸۰ ، ۱۰۰ سانتیمتر و بیشتر تولید می شوند . دارای درب های شیشه ای یا تلقی فریم دار هستند. امکان نصب ۱ تا ۴ فن درون این رک ها وجود دارد و بطور پیش فرض دارای فقط یک فن می باشند. پاور ماژول های ۸ پورت و ۹ پورت افقی درون این رک ها نصب می شود و نسبت به ارتفاع رک می توان پاور ماژول های عمودی نیز نصب کرد.

پنجشنبه 22 مرداد 1394 , 13:28
0


بیشتر بخوانید ...

بررسی مزایای جایگزینی لامپهای LED

140,141,142,143,144,145,146,147

بررسی مزایای جایگزینی لامپهای LED

در مصارف روشنایی عمومی

چکیده :

باتوجهبهاهمیتیافتنبحثصرفهجوییدرمصرفانرژی، روشهاییکهبتوانازطریقآنهادرزمینهتولیدویامصرف انرژیبهبودحاصلنمود،موردتوجهقرارگرفتهاند . دراین مقالهبهبررسییکیازروشهایبهینهسازیمصرفانرژی کهجایگزینیلامپهایالتهابی،گازیوفلورسنتبانوع جدیدیازلامپهابهناملامپهای LED می باشد،پرداخته شدهاست . برایروشنشدنموضوع ،ضمنمعرفیلامپهای LED ، عواملیکهباعثبرتریایندستهازلامپهابرسایر لامپها می گردد ،موردبررسیقرارگرفتهاست .

 

مقدمه :

زندگیانسانازابتدایخلقت ، پیوستهبهانواع انرژیوابستهبودهاستوباگذشتزماناینوابستگینهتنها کاهشنیافتهبلکهباروندچشمگیریروبهافزایشاستو درحالحاضرهمگانبهدنبالیافتنراههاییهستندکهبتواند پاسخگویرشدفزایندهتقاضایانرژیباشند. درهمینراستامباحثیمانندبهینهسازیمصرفانرژیو انرژیهاینونیزاهمیت فوقالعادهاییافتهاند .

بهطورکلی نقاطیکهبمنظوربهبودوضعیت انرژی ، می توانبرآنها تمرکز نمود را بهسهدستهتقسیم کرد :

الف .تولید : تولیدانرژیازمنابعجدید،بهینهسازی روشهایتولیدو...

ب .انتقال : کاهشاتلافاتانتقالیجهتدستیافتنبه روشهایبهینهانتقالانرژیبهنقاطمصرف

ج .مصرف : بهینهسازیمصرفکنندهها ،تغییرالگوی مصرف،صرفهجوییدرمصرفو...

شنبه 17 مرداد 1394 , 17:56
0


بیشتر بخوانید ...

فناوری شبیه سازی و تحلیل سیستم های قدرت

127,128,129,130,131,132,133,134,135,136,137,138,139

فناوری شبیه سازی و تحلیل سیستم های قدرت 

 سیستم های قدرت با سطح ولتاژ 1000 kv بالاترین سطح ولتاژ بکاررفته برای انتقال قدرت توسط خطوط انتقال هوایی طویل می باشند. در این سیستم ها، ترانسپوزه نمودن هادیهای خطوط 1000 kv بواسطه مشکلات عایقی امکان پذیر نبوده و لذا این خطوط از نظر ساختاری نامتقارن می باشند. بنابراین برای تحلیل رفتار نامتقارن این خطوط برخلاف خطوط ترانسپوزه شده و متقارن نمی توان از ابزار مولفه های متقارن استفاده نمود. همچنین چون عدم تقارن ولتاژ و جریانی که در این خطوط ایجاد می شود منشاء گرمایش ژنراتورها و ترانسفورماتورها میگردد، بنابراین یافتن راه حلهائی برای متعادل نمودن عملکرد این خطوط ضروری و لازم می باشد.

از طرفی دیگر چون عدم تعادل اینگونه خطوط طویل با حجم بسیار بالای توان میتواند بر عملکرد کل سیستم قدرت تأثیر سوء داشته باشد لذا مطالعه و بررسی آنها ضروری است.

اکثر برنامه هاو نرم افزارهای موجود برای تحلیل سیستمهای قدرت مبتنی بر فرض متقارن بودن مشخصات سه فاز خطوط و شرایط بارگذاری آنها می باشد. بنابراین علیرغم اینکه میتوانند شرایط کاری نامتقارن مانند اتصال کوتاه و پایداری گذرا را تحلیل نمایند، اما با شرط تقارن ساختاری خطوط و شبکه می باشد.

برنامه EMTP علیرغم اینکه برای تحلیل شرایط ولتاژ و جریان در خطوط نامتقارن استفاده میشود اما دارای نارسائی های زیر می باشد.

1- مقادیر ولتاژهای داخلی ژنراتورها می باید داده شود که ضرورتا"باید از برنامه دیگری محاسبه شوند.

2-برای محاسبه دقیق جریان مؤلفه منفی ژنراتورها استفاده از امپدانس مؤلفه منفی آنها امکان پذیر نمیباشد.

3-حجم بسیاری از اطلاعات ورودی و نتایج خروجی وجود خواهد داشت که استفاده از آن را برای تحلیل شبکه های بزرگ نامناسب می سازد.

بنابراین برای شبیه سازی و تحلیل رفتار سیستم های قدرت با خطوط نامتقارن 1000 kv ، ابداع نرم افزارهای جدیدی لازم و ضروری است.

برای این منظور در شرکت برق توکیو نرم افزار شبیه سازی طراحی شده است که قادر است شرایط کاری نامتقارن ایجاد شده بواسطه خطوط نامتقارن، بارهای نامتقارن و ادوات جبران سازی را تحلیل نماید.

روش مدلسازی و حل این نرم افزار بر اساس مؤلفه های فازی است که از روش مؤلفه های متقارن عام تر می باشد. همچنین برخلاف برنامه EMTP که از منابع ولتاژ و جریان استفاده می نماید، این برنامه معادلات پخش بار شبکه سه فاز را بکمک روش نیوتن – رافسن حل می نماید.

این برنامه قادر است که محاسبات شبیه سازی را برای تقریبا" تمام شبکه برق توکیو انجام دهد.

شنبه 17 مرداد 1394 , 17:46
0


بیشتر بخوانید ...

ژنراتور Generator

115,116,117,118,119,120,121,124,125,126,234,235,236,237

ژنراتورها

Generator

 

مقدمه: هدف از انجام این تحقیق بررسی سیر تحقیقات انجام شده با موضوع ژنراتورها(ساختمان و اساس کار و سیر تکاملی ژنراتوها بخصوص ژنراتور های سنکرون ) است . به این منظور ، بررسی مقالات منتشر شده که با این موضوع مرتبط بودند و جمع آوری خلاصه مطالبی از منابع صورت گرفت و بعد چکیده آنها استخراج شد. ژنراتورها همواره یکی از مهمترین عناصر شبکه قدرت بوده و نقش کلیدی در تولید انرژی و کاربردهای خاص دیگر ایفاء کرده است . ساخت اولین نمونه ژنراتور (سنکرون) به انتهای قرن 19 برمی گردد. مهمترین پیشرفت انجام شده در آن سالها احداث اولین خط بلند انتقال سه فاز از لافن به فرانکفورت آلمان بود. در کانون این تحول ، یک هیدروژنراتور سه فاز 210 کیلو وات قرار گرفته بود. عیلرغم مشکلات موجود در جهت افزایش ظرفیت و سطح ولتاژ ژنراتورها، در طول سالهای بعد تلاشهای گسترده ای برای نیل به این هدف صورت گرفت. 

ژنراتورها  مقدمه: هدف از انجام این تحقیق بررسی سیر تحقیقات انجام شده با موضوع ژنراتورها(ساختمان و اساس کار و سیر تکاملی ژنراتوها بخصوص ژنراتور های سنکرون ) است . به این منظور ، بررسی مقالات منتشر شده که با این موضوع مرتبط بودند و جمع آوری خلاصه مطالبی از منابع صورت گرفت و بعد چکیده آنها استخراج شد . ژنراتورها همواره یکی از مهمترین عناصر شبکه قدرت بوده و نقش کلیدی در تولید انرژی و کاربردهای خاص دیگر ایفاء کرده است . ساخت اولین نمونه ژنراتور (سنکرون) به انتهای قرن 19 برمی گردد. مهمترین پیشرفت انجام شده در آن سالها احداث اولین خط بلند انتقال سه فاز از لافن به فرانکفورت آلمان بود. در کانون این تحول ، یک هیدروژنراتور سه فاز 210 کیلو وات قرار گرفته بود. عیلرغم مشکلات موجود در جهت افزایش ظرفیت و سطح ولتاژ ژنراتورها، در طول سالهای بعد تلاشهای گسترده ای برای نیل به این هدف صورت گرفت. مهمترین محدودیتها در جهت افزایش و سطح ولتاژ ژنراتورها ، ضعف عملکرد سیستمهای عایقی و نیز روشهای خنک سازی بود .در راستای رفع این محدودیتها ترکیبات مختلف عایقهای مصنوعی، استفاده از هیدروژن برای خنک سازی و بهینه سازی روشهای خنک سازی با هوا نتایج موفقیت آمیزی را در پی داشت به نحوی که امروزه ظرفیت ژنراتورها به بیش از 1600DC  افزایش یافته است. در جهت افزایش ولتاژ ، ابداع پاورفرمر در انتهای قرن بیستم توانست سقف ولتاژ تولیدی را تا حدود سطح ولتاژ انتقال افزایش دهد. به نحوی که برخی محققان معتقدند در سالهای نه چندان دور ، دیگر نیازی به استفاده از ترانسفورماتورهای افزاینده نیروگاهی نیست. همچنین امروزه تکنولوژی ژنراتورهای ابررسانا بسیار مورد توجه است، انتظار می رود با گسترش این تکنولوژی در ژنراتورهای آینده ، ظرفیتهای بالاتر در حجم کمتر قابل دسترسی باشند.ژنراتورها:ماشین هایی هستند که انرژی مکانیکی را از محرک اصلی به یک توان الکتریکی در ولتاژ و فرکانس خاصی تبدیل می نماید.کلمه سنکرون به این حقیقت اشاره دارد که فرکانس الکتریک این ماشین با سرعت گردش مکانیکی شفت قفل شده است ، ژنراتورسنکرون برای تولید بخش اعظم توان الکتریکی در سرتاسر جهان به کار می رود. دو اصل فیزیکی مرتبط با عملکرد ژنراتورها وجود دارد. اولین اصل فیزیکی اصل القائی الکترومغناطیسی کشف شده توسط مایکل فاراده دانشمند بریتانیایی است. اگر یک هادی در یک میدان مغناطیسی حرکت کند یا اگر طول یا حلقه ی القائی ساکنی جهت تغییر استفاده شود. یک جریان ایجاد میشود یا القاء می شود. اگر یک جریان از میان یک کنتاکتور که در میدان  مغناطیسی قرار گرفته ، عبور کند میدان ، نیروی مکانیکی بر آن وارد می کند.

شنبه 17 مرداد 1394 , 17:31
0


بیشتر بخوانید ...

سیستم های اتوماسیون APACS

104,106,109,110,111,112,113,114

سیستم های اتوماسیون APACS

 

مقدمه

بیشتر فرایندها شامل ترکیبی ازفرایندهای پیوسته (دما،فشار،فلو) وفرایندهای گسسته (مدارهای دیجیتال برای پمپها و شیرها) می باشند. به طور مرسوم سیستمهای کنترل توسعه یافته (DCS) جهت اداره کنترل پیوسته بسیار سودمند هستند و کنترل کننده های برنامه پذیر(PLCs) برای کنترل گسسته ابزار مناسبی می باشند. از این رو دو انتخاب پیش رو خواهیم داشت: پیکربندی، یکپارچه سازی ونگهداری دوسیستم یا انتخاب یک نوع سیستم .

سیستم کنترلAPACS بر این مشکل فایق آمده و امکانات و توانایی های DCSsوPLCs را در یک سیستم جهت کاهش هزینه ها با هم تلفیق کرده است. به عنوان مثال امکانات DCSsوPLCs که در سیستم کنترل APACS بکار گرفته شده اند عبارتند از:

 

1- controller configuration software: این نرم افزارتشکیل شده است از چهار زبان:

 • Function Block (FB)
 • Ladder Logic
 • Sequential Function chart
 • Structured Text

که درداخل یک control module database با قرارگرفته اند

2-کنترلر PLCقوی جهت افزایش قابلیت اطمینان

3-معماری DCS انعطاف پذیرو قابل گسترش برای افزایش کارایی .

APACS یک بسته ویندوز NT که شامل configuration ،operator interface ، Remote viewing و Historian Softwareمی باشد، فراهم می کند.بسته نرم افزاری جهت ساده کردن فرایند اتوماسیون برای اطمینان از داشتن ابزاری موثرو قابل استفاده برای مقاصد ویژه مورد استفاده قرار می گیرد.

 

این معماری همچنین خصوصیات زیر را دارا است:

1-قابلیت استفاده از سطوح افزونگی(redundancy) اختیاری و استاندارد.

2-پشتیبانی از تولیدات و سیستم های شرکتهای دیگر و یکپارچه سازی آسان آنها.

شنبه 17 مرداد 1394 , 17:03
0


بیشتر بخوانید ...

استاندارد PLC

96,97,98,99,100,101,102,103

استاندارد IEC1131

اولین PLCها در سال 1968 ساخته شده اند. در دهه 70 قابلیت برقراری ارتباط به آنها اضافه شد و در دهه 80 پروتکل های ارتباطی استاندارد شد. بالاخره در دهه 90 استاندارد زبان های برنامه نویسی PLC یعنی استاندارد IEC1131 ارائه گردید .

در سال 1979 یک گروه متخصص در IEC کار بررسی جامع PLC ها را شامل سخت افزار، برنامه نویسی و ارتباطات به عهده گرفت. هدف این گروه تدوین روش های استانداردی بود که موارد فوق را پوشش دهد و توسط سازندگان PLC بکار گرفته شود. این کار حدود 12 سال به طول انجامید و نهایتاً پس از بحث های موافق و مخالفی که انجام شد استاندارد IEC1131 شکل گرفت و جنبه های مختلف این وسیله از طراحی سخت افزار گرفته تا نصب ، تست، برناه ریزی و ارتباطات آن را زیر پوشش قرار داد. این استاندارد که با همکاری برخی از سازندگان بزرگ PLC از جمله شرکت زیمنس شکل گرفته بود از آن به بعد توسط ایشان به کارگرفته شد و سعی نمودند محصولات خود را با آن منطق سازند.

شنبه 17 مرداد 1394 , 13:25
0


بیشتر بخوانید ...

انواع PLC

83,84,85,86,87,88,89,90,91,92,93,94,95

انواع plc

 در صنعت plc بیش از یکصد کارخانه با تنوع خیلی زیاد در طراحی و ساخت انواع مختلف plc فعالیت می کنند . plc ها را می توان از نظر اندازه حافظه یا تعداد ورودی /خروجی دسته بندی نمود .  

اندازه plc

تعداد خطوط ورودی و خروجی

اندازه حافظه به کیلو

کوچک

40/40

1

متوسط

128/128

4

بزرگ

بیشتر از 128/بیشتر از 128

بیش از 4

 

  باید توجه داشت که برای ارزیابی قابلیت یک plc باید ویژگی های دیگری مانند پردازنده ، زمان اجرای یک سیکل ، سادگی زبان برنامه نویسی، قابلیت توسعه و غیره را در نظر گرفت.

 

در یک تقسیم بندی plc ها در دو غالب کاربرد محلی و کاربرد وسیع تقسیم میگردند.

Plc ها با کاربرد محلی:

این نوع plc ها برای کنترل سیستم هایی با حجم کوچک با تعداد ورودی و خروجی های محدود استفاده می شود و به علت قابلیت محدود تر ، این نوع plc ها برای کنترل همزمان تعداد کمتری از پروسه ها یا کنترل دستگاه های مجزای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. اغلب شرکت های سازنده ،این نوع plc ها را همراه دیگر plc ها به بازار ارائه می دهند ولی برخی از شرکت های سازنده آنرا با نام میکرو plc ارائه می نمایند از جمله این نوع plc ها می توان به نمونه های زیر اشاره کرد:

 •  LOGO ساخت شرکت زیمنس آلمان
 •  Zelio ساخت شرکت تله مکانیک فرانسه
 •    مولر آلمان
 •  LG  کره

PLC های وسیع:

این نوع PLC ها برای کنترل سایت کارخانه ها استفاده می گردد. معمولا در صنایع بزرگ ، PLC ها یا پروزت های ورودی – خروجی در قسمت های مختلف سایت کارخانه وجو داشته وکنترل محلی بر قسمت ها تحت پوشش خود انجام می دهند.

سپس اطلاعات مورد نیاز با استفاده از روشهای مختلف انتقال داده ها به اتاق کنترل مرکزی منتقل شده و که در آن محل با استفاده از روش های مختلف مونیتورینگ صنعتی، اطلاعات را به شکل گرافیکی تبدیل کرده و بر روی صفحه مانیتور نمایش می دهند. در این حال اپراتور تنها با دانستن روش کار با رایانه و بدون نیاز به اطلاعات تخصصی می تواند سیستم را کنترل کند.

از جمله معروف ترین PLC ها از این خانواده را که می توان نام برد عبارتند از:

 •  S7,S5 شرکت زیمنس
 •  شرکت OMRON ژاپن
 •  شرکت تله مکانیک فرانسه
 •  شرکت میتسوبیشی ژاپن
 •  شرکت LG کره
 •  شرکت ٍٍEATON (Moeller
 • شرکت آلن برادلی آمریکا

 

شنبه 17 مرداد 1394 , 13:07
0


بیشتر بخوانید ...

معرفی استانداردها و سیستم های مدیریت کیفیت

75,76,77,78,79,80,81,82

 

معرفی:

   HACCP مجموعه الزامات مربوط به سیستم مدیریت بهداشت مواد غذایی است که این اصطلاح از اولHazard Analysis & Critical Control Poine“ به معنی ” تجزیه و تحلیل خط و نقاط کنترل بحرانی“ گرفته شده است. برای اولین بار HACCP در سال 1971 در کنفرانس ملی حفاظت مواد غذایی مطرح شد. سپس در سال 1973 سازمان فضا نوردی آمریکا (ناسا) با همکاری شرکت پیلسبوری این سیستم را برای اطمینان از سلامت مواد غذایی فضا نوردی اجرا کردند. این سیستم در سال 1985 به اطلاع عموم رسید و در سال 1993 توسط کمیسیون کدکس FAO/WHO پذیرفته شد. در سال 1377 اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران آیین کار استفاده از HACCP را تحت عنوان استاندارد ملی 4557 منتشر کرد.

   این سیستم با هدف ایمن سازی فرآیندهای تولید مواد غذایی و پیشگیری از بروز حوادث ناشی از مشکلات بهداشتی مواد غذایی در سازمانها مستقر می شود. HACCP دارای 7 اصل به شرح ذیل است:

1- تجزیه وتحلیل مخاطرات موجود (میکروبی، شیمیایی فیزیکی)، تعیین اندازه مخاطره

2- شناسایی نقاط کنترل بحرانی

3- تعیین محدوده های بحرانی

4- تعیین سستم نظارتی برای هر کدام از نقاط کنترل بحرانی

5- اقدامات اصلاحی

6- سیستم مستند سازی و نگهداری سوابق

7- ایجاد فرآیندهای تصدیق

   با توجه به اینکه در حال حاضر HACCP به عنوان یک استاندارد بین المللی از طرف سازمان ISO منتشر نشده است معمولاً در ممیزیهای اجرا شده از طرف موسسات گواهی دهنده بر حسب آیین نامه های هر موسسه الزامات کمی متفاوت است و این گواهینامه ها از طرف مراجع اعتبار دهنده تایید نمی شوند.

شنبه 17 مرداد 1394 , 12:39
0


بیشتر بخوانید ...

اIndustrial Automation

65,66,67,68,69,70,72,73,74

 

 

تعریف اتوماسیون صنعتی

اتوماسیون در زبان یونان باستان به معنی خود فرمان است. روباتیزه کردن یا اتوماسیون صنعتی به معنی استفاده از ابزارهای کنترلی(مثلاً کامپیوتر) به منظور هدایت و کنترل ماشین آلات صنعتی و پروسه های تولید است. در حیطه صنعتی سازی اتوماسیون زیمنس قدم بعدی مکانیزه سازی است. به این شکل که مکانیزه سازی،ماشین را جایگزین نیروی فیزیکی انسان می کند فیزیکی و اتوماسیون نقش احساس و مجری بودن مستقیم انسان در صنعت را به شکل چشمگیری کاهش می دهد. تنها کاربرانی که در این سیستم ها در پروسه تولید شرکت دارند،ناظرانی هستند که به آنها مهندسین ساکن میگویند. چرخه ی تولید اتوماسیون سازی شده شامل کلیه عوامل لازم برای اندازه گیری، انتقال،نمایش،ذخیره سازی و تنظیم اطلاعات از مراحل ساخت و اجرای فرامین مربوطه می باشد. با روی کارآمدن تراشه های پردازش گر و کنترلر ایده ایجاد چنین سیستم هایی به وجود آمد. سیستم هایی که قادر باشند دخالت انسان در چرخه تولید را به حداقل رسانده و تنها او را ناظری بر پروسه ساخت گردانند. روباتهای صنعتی مهم ترین نقش را در این سیستم ها ایفا می کنند.

شنبه 17 مرداد 1394 , 12:25
0


بیشتر بخوانید ...

سنسورهای حرارتی ترموکوپل

53,54,55,56,57,58,59,60,61,63,64

ساخت و تولید سنسورهای حرارتی:

شرکت پایدار فیدار با توجه به توانایی خود در ساخت و تولید انواع سنسورهای حرارتی توانسته پاسخگوی صنعت کشور در این زمینه باشد.

ترموکوپل چیست انواع و کاربرد آن کدام است:

اجازه دهید ابتدا کلمه را تشریح کنیم، این کلمه از دو بخش حرارتی و جفت بودن تشکیل شده است، این بدان معنی است که آن را با دما و یک زوج (سیم) سر و کار دارد.در قرن نوزدهم آقای سیبک کشف کرد که یک جریان الکتریکی محسوس بین چند سیم فلزی ( از مواد مختلف) وقتی که آن ها از دو انتها به هم متصل می شوند و دو انتها در دماهای مختلف هستند وجود دارد. به این معنی که اگر شما بتوانید جریان و دما را در یک انتها محاسبه کنید می توانید دما را در انتهای (سیم) دیگر بدست آورید. ترموکوپل یکی از پر مصرف ترین سنسورهای اندازه گیری دما محسوب میگردد . این سنسورهای ساده با استفاده از اتصال یک فلز و آلیاژ آن و با توجه به اثر سیبک تولید میشوند و با همین مکانیزم ساده قادر به اندازه گیری دما به راحتی در رنج وسیعی از زیر صفر تا حدود 1700 درجه میباشند.

در مورد ترموکوپل دو چیز باید گفته شود اول این که به رابطه بین جریان الکتریکی و اختلاف دمایی در فلزات مختلفی که در دو سیم مورد استفاده قرار می گیرند بستگی دارد و دوم این که را رابطه الکتریکی و اختلاف دما کاملاً غیر خطی است. 

:pt-100سنسورهای

این سنسور ها که به سنسور های مقاومتی خطی نیز معروف هستند در انوع متنوع و با قابلیت اندازگیری دمای زیاد و دقت بالا ساخته میشوند. که دقت بسیار بالایی دارند و اخیرا تا دماهای 800 درجه ساخته می شود. این سنسورها دارای مقاومت متغیر حدود 0.385 اهم بر درجه سانتیگراد هستند. یعنی با هر در جه افزایش یا کاهش دما مقدار .385 اهم از مقاومتشان کم یا زیاد میشود . این سنسور دارای دوپایه می باشند. برای اندازه گیری دما شما یاید یک جریان از سنسور عبور دهیدطبق قانون اهم مقدار ولتاژ دو سر یک مقاومت برابر با مقدار مقاومت در مقدار جریان عبوری از ان است از آنجا که مقدار مقاومت با کم و زیاد شدن دما تغییر میکند بنابراین ولتاژ دوسر سنسور نیز تغیرر میکند.

ساده ترین منبع جریانی که میتوان برای این سنسور استفاده کرد ، استفاده از یک مقاومت سری شده با این سنسور است ، بدین صورت که یک سرمقاومت به سنسور وسردیگر به ولتاژ تغذیه متصل میشود ، همچنین سردیگر سنسور نیز باید به گراند متصل شود، تغییرات دما موجب تغییر ولتاژ در نقطه مشترک سنسور ومقاومت میشود.

در دمای صفر درجه دارای مقاومت 100 اهم می باشد و در ازای هر درجه PT100 سنسور

افزایش دمای 0.385 اهم به مقاومتش افزوده می شود. دراین پروژه هدف ساخت یک دماسنج با قابلیت اندازه گیری دمای بین 0 تا 700 درجه می باشد.

 

سنسورها ، ترانسمیترها و ترانسمیترها اجزای یک پروسه صنعتی هستند که کاربردهای فراوانی در پروسه های متنوع دارند.

کاربرد عمده این قطعات در ارزیابی عملکرد سیستم و ارائه یک فیدبک با مقدار و وضعیت مناسب است که بدین ترتیب کنترلر سیستم متوجه وضعیت کارکرد آن و جگونگی حالت خروجی خواهد شد.یک سنسور بنا به تعریف ، قطعه ای است که به پارامترهای فیزیکی نظیر حرکت ، حرارت ، نور ، فشار ، الکتریسیته ، مغناطیس و دیگر حالات انرژی حساس است و در هنگام تحریک آنها از خود عکس العمل نشان می دهد.یک ترانسدیوسر بنا به تعریف ، قطعه ای است که وظیفه تبدیل حالات انرژی به یکدیگر را برعهده دارد، بدین معنی که اگر یک سنسور فشار همراه یک ترانسدیوسر باشد ، سنسور فشار پارمتر را اندازه می گیرد و مقدار تعیین شده را به ترانسدیوسر تحویل می دهد، سپس ترانسدیوسر آن را به یک سیگنال الکتریکی قابل درک برای کنترلر و صد البته قابل ارسال توسط سیم های فلزی، تبدیل می کند. بنابراین همواره خروجی یک ترانسدیوسر، سیگنال الکتریکی است که در سمت دیگر خط می تواند مشخصه ها و پارامترهای الکتریکی نظیر ولتاژ، جریان و فرکانس را تغییر دهد، البته به این نکته باید توجه داشت که سنسور انتخاب شده باید از نوع شنشورهای مبدل پارامترهای فیزیکی به الکتریکی باشد و بتواند مثلأ دمای اندازه گیری شده را به یک سیگنال بسیار ضعیف تبدیل کند که در مرحله بعدی وارد ترانسدیوسر شده و سپس به مدارهای الکترونیکی تحویل داده خواهد شد.

ترانسمیتر وسیله ای است که یک سیگنال الکتریکی ضعیف را دریافت کرده و به سطوح قابل قبول برای کنترلرها و مدارهای الکترونیکی تبدیل می کند ، مثلأ یک حلقه فیدبک سیگنالی در سطح ماکروولت یا میلی ولت یا میلی آمپرتولید می کند و این سیگنال ضعیف می تواند با عبور از ترانسمیتر به سیگنالی در سطوح صفر تا ده ولت و یا 4 تا 20 میلی آمپر تبدیل شود.

سنسورها و ملحقات آنها مثل ترانسدیوسرها را در گروه های بزرگی تحت عنوان ابزار دقیق قرار داده و آنها را بر اساس نوع انرژی قابل استفاده و روشهای تبدیل ، دسته بندی می کنند.

 

شنبه 17 مرداد 1394 , 12:07
0


بیشتر بخوانید ...

خصوصیات یک سیستم حفاظتی

46,47,48,49,50,51,52

خصوصیات یک سیستم حفاظتی

هر نوع آرایش حفاظتی در هرسیستم قدرت باید اصول اساسی زیر را مورد توجه قرار دهد:

 1.  قابلیت اطمینان:توانایی سیستم حفاظت برای عملکرد درست. این اصل خود دارای دو عنصر است: اعتماد، که قطعیت عملکرد درست به هنگام رخداد خطا در سیستم است و امنیت، که توانایی اجتناب از عملکرد نادرست به هنگام وقوع خطاهاست.
 2.  سرعت: حداقل زمان عملکرد در رفع خطا برای اجتناب از آسیب دیدن تجهیزات.
 3.   تشخیص وانتخاب : ادامه روند تغذیه از طریق قطع بخش‏های لازم برای جدا کردن قسمت آسیب دیده از تمام شبکه.
 4.   هزینه:حفاظت حداکثر با حداقل هزینه ممکن.

از آن جا که تأمین تمام نکات فوق به طور همزمان، عملاَ امکان ندارد، باید تعادلی میان نکات فوق برقرار و سیستم حفاظت بهینه ، طراحی شود.

 1-1-2 زونهای حفاظتی

فلسفه عمومی استفاده از رله ها، تقسیم سیستم به نواحی مجزایی است که بتوانند به طور جداگانه مورد حفاظت قرار گیرند و به هنگام رخداد خطا از شبکه جدا شوند، تا باقیمانده سیستم در صورت امکان بتواند همچنان به کار خود ادامه دهد.

بطور کلی یک سیستم قدرت را می‏توان از نظر حفاظت به چندین ناحیه مجزا تقسیم کرد. این نواحی عبارتند از : ژنراتورها،ترانسفورماتورها، شین‏ها و خطوط. باید این نکته را متذکر شویم که در برخی از نقاط ، این نواحی بایکدیگر تداخل پیدا می ک‏نند و این نشان دهنده آن است که اگر در این نواحی هم پوشانی٬ خطایی رخ دهد بیش از یک مجموعه حفاظتی باید عمل کند. این هم پوشانی را می‏توان از طریق اتصال رله‏های حفاظتی به ترانسفورماتورهای جریان مناسب،  به دست آورد.

 

پنجشنبه 15 مرداد 1394 , 11:10
0


بیشتر بخوانید ...

color:#fff;background: #0E9E63;