سیستم های اتوماسیون APACS

سیستم های اتوماسیون APACS

سیستم های اتوماسیون APACS

 

مقدمه

بیشتر فرایندها شامل ترکیبی ازفرایندهای پیوسته (دما،فشار،فلو) وفرایندهای گسسته (مدارهای دیجیتال برای پمپها و شیرها) می باشند. به طور مرسوم سیستمهای کنترل توسعه یافته (DCS) جهت اداره کنترل پیوسته بسیار سودمند هستند و کنترل کننده های برنامه پذیر(PLCs) برای کنترل گسسته ابزار مناسبی می باشند. از این رو دو انتخاب پیش رو خواهیم داشت: پیکربندی، یکپارچه سازی ونگهداری دوسیستم یا انتخاب یک نوع سیستم .

سیستم کنترلAPACS بر این مشکل فایق آمده و امکانات و توانایی های DCSsوPLCs را در یک سیستم جهت کاهش هزینه ها با هم تلفیق کرده است. به عنوان مثال امکانات DCSsوPLCs که در سیستم کنترل APACS بکار گرفته شده اند عبارتند از:

 

1- controller configuration software: این نرم افزارتشکیل شده است از چهار زبان:

که درداخل یک control module database با قرارگرفته اند

2-کنترلر PLCقوی جهت افزایش قابلیت اطمینان

3-معماری DCS انعطاف پذیرو قابل گسترش برای افزایش کارایی .

APACS یک بسته ویندوز NT که شامل configuration ،operator interface ، Remote viewing و Historian Softwareمی باشد، فراهم می کند.بسته نرم افزاری جهت ساده کردن فرایند اتوماسیون برای اطمینان از داشتن ابزاری موثرو قابل استفاده برای مقاصد ویژه مورد استفاده قرار می گیرد.

 

این معماری همچنین خصوصیات زیر را دارا است:

1-قابلیت استفاده از سطوح افزونگی(redundancy) اختیاری و استاندارد.

2-پشتیبانی از تولیدات و سیستم های شرکتهای دیگر و یکپارچه سازی آسان آنها.

این فصل در دوبخش به توضیح مختصر در مورد بسته های سخت افزاری و نرم افزاری سیستم اتوماسیون APACS جهت اشنایی با یک سیستم اتوماسیون مبنی بر DCS و PLC می پردازد.

 

بسته های نرم افزاری سیستم APACS

APACS به کاهش هزینه و پیچیدگی فرایندهای اتو ماسیون بوسیله بسته های نرم افزاری که در محیط  Windows NT قابل اجرا هستند،کمک می کند.

APACS Process Suit: یک نرم افزار پیکر بندی کنترلر است که تر کیبی از:

یک operator interface ، Remote Viewing Tool Internet -based و یک Historian است.

Configuration software :

نرم افزار پیکربندی 4-mation که در ویندوزNTیا ویندوز 98 قابل اجرا می باشدودر آن پروژه در یک محیط گرافیکی برای ایجاد بانک اطلاعاتی شروع بکارمی کند.

نرم افزار4-mation بر مبنای استانداردIEC 1131-3 برای پیکربندی کنترلرهای برنامه پذیر می باشد.این نرم افزار از ترکیب چهار زبان تشکیل شده است که در داخل یک Control Module Database می باشند :

برای کاهش بیشتر زمان پیکر بندی، 4-mation از الگوریتمهای تعیین شده قابل استفادﺓ کاربر برای استراتژهای کنترل پشتیبانی می کندبطوریکه داده های ورودی دو نسخه ایی را حذف می کند و به کاربر اجازه می دهد که استاندارد هایی برای واحد و محیط کار ایجاد کند.انواع متنوعی از application libraries تقریبا در دسترس هستند.

این کتابخانه ها شامل پیش پیکر بندیهای استراتژی های کنترل برای کاربرد های ویژه که شما می توانید از آنچه هست استفاده کنید.

یکبار که کاربرپیکر بندی را ایجاد کرده باشد ،4-mation بصورت on-line اشکال زدایی می کند وتست کردن را آسان می کند .

4-mation امکانات زیر را نیزارائه می دهد:

1-ذخیره سازی از تصویرهای گرافیکی پیکر بندی در کنترلربطوریکه نیازبه اسناد off lineرا بر طرف می کند .

2-بر چسب های آدرس یابی برنامه که سخت افزار کنترلر و تجهیزات فرایند را بهم مربوط می سازد و اشکالزدایی و نگهداری و تعمیررا آسانترمی کند.

3-گزارش جامع از اطلاعات تشخیصی که شامل هر یک ازاطلاعات مربوط به وضعیت ماژولها،اعمال پیشنهادی برای رفع وضعیت نامطلوب می باشد.برچسب ها:
،
،
،
،
،
،
،
  1. هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...

    نوشتن دیدگاه

بالا