Emerson Hart 475

Emerson Hart 475

                                                                         

هنگام استفاده از مزایای دستگاههای  Smart شبکه های موجود در سطح کارخانه تنها انتخاب ما نیستند. پروتکل هارت امکانات زیادی را حتی برای عملیات نصب تجهیزاتی که به حلقه های متداول mA 20-4   مجهزند ، فراهم می کند.
دستگاههایی که با هارت کار می کنند سیگنالهای اطلاعـاتی خود را از طریق خطوط ارتباطـی  متداول mA 20-4 منتقل می کنند.
این ویژگی دستگاههای فیلد را قادر می سازد که به سادگی نصب و راه اندازی شوند یا داده ها را خوانده و ذخیره سازند. که در تمام موارد ذکر شده به دستگاههای فیلد که مبتنی بر  ریزپردازنـده  باشند احتیاج داریم.

پروتکل HART بصورت اختصار از حروف اول Highway Addressable Remote Transducer گرفته شده است و در اوایل دهه 1980 توسط کمپانی Rosemont Inc برای ایجاد یک مودلاسیون سطح پایین روی سیگنال 4-20mA به منظور Intelligent Measurement وکنترل تجهیزاتی که به روش قدیم  4-20mA کار می کردند ابداع شد و بعد از ان به عنوان یک open standard مطرح شده و با گسترش و بهینه شدن آن در قالب HART Communication Foundation  سازماندهی شد  و تا کنون 116 شرکت عضو این سازمان شده اند .

مودلاسیون HART مزایای زیادی در بر داشته که در ادامه به عمده آنها اشاره خواهد شد .

از پروتکل HART جهت اطلاعات بیشتر به منظور کالیبراسیون, تعیین رنج کاری, اعلام خطای موجود روی تجهیز, مانیتورینگ و نیز ارسال فرمان به تجهیز روی سیگنال دو سیمه  4-20mA استفاده میشود .

در این پروتکل از FSK(Frequency Shift Keying) جهت ارسال داده ها استفاده شده که در آن فرکانس 1200Hz معرف یک منطقی و فرکانس 2200Hz معرف صفر منطقی می باشد .دامنه ی این سیگنال +0.5mA نسبت به سیگنال 4-20mA در پیک مثبت و -0.5mA در پیک منفی می باشد.

دانلود کاتالوگ 475

 

اولین و مهمترین مزیت HART فراهم آوردن یک ارتباط با بستر دو سیمه روی سیگنال 4-20mA بدون تداخل با آن می باشد . سیگنال اطلاعات به علت دامنه کوچک و شکل موج سینوسی که مقدار میانگین آن صفر است روی سیگنال  4-20mA اثری نمی گذارد . از سوی دیگر سیگنال 4-20mA با فرکانس حدود 10Hz تغییرات خواهد داشت که با فریکانس سیگنال HART تداخلی نخواهد داشت با این وجود در گیرنده HART یک فیلتر با فرکانس قطع 400Hz تا 800Hz جهت دریافت اطلاعات HART وبه طبع یک فیلتر پایین گذر جهت دریافت سیگنال 4-20mA در نظر گرفته می   شود .

از مزایای دیگرHART می توان به سادگی درکارکرد, ایجاد یک ارتباط راه دور, عیب یابی آسان در Field و تنوع محصولات اشاره کرد.

 

پروتکل HART امکانات زیادی را حتی برای عملیات نصب تجهیزاتی که به حلقه های متداول 4-20mA مجهزند, فراهم می کند.

دستگاههایی که با HART کار می کنند, سیگنالهای اطلاعاتی خود را از طریق خطوط ارتباطی متداول 4-20mA منتقل می کنند.

این ویژگی دستگاههای فیلد را قادر می سازد که به سادگی نصب و راه اندازی شوند یا داده ها راخوانده و ذخیره سازند, که در تمام موارد ذکر شده, به دستگاههای فیلد که مبتنی بر ریزپردازنده باشند, احتیاج داریم.

این پروتکل در بسیاری از کاربردهای صنعتی با موفقیت مورد استفاده قرار گرفت. این پروتکل امکان برقراری ارتباط دوطرفه را حتی در مناطق خطرناک و مستعد خطر یا Hazardous Area فراهم می سازد.

پروتکل HART امکان استفاده از دو Master را فراهم می نماید. یکی کنسول یا ایستگاه مهندسی موجود در اتاق کنترل ودیگری دستگاهی برای اجرای عملیات در سایت , مثلاً یک لپ تاپ یا یک ترمینال دستی .

از دیگر مزایای پروتکل HART می توان به موارد زیر اشاره نمود :

· در عمل امتحان خود را پس داده است .

· طرح پروتکل و طراحی آن ساده است .

· تعمیر و نگهداری آن ساده است .

· با تجهیزات ابزار دقیق آنالوگ متداول سازگار است .

· ارتباطات همزمان آنالوگ و دیجیتال را فراهم می سازد .

· امکان اتصال به صورت مالتی دراپ (multidrop) را ایجاد می کند .

· امکان دسترسی به اطلا عات از طریق دو Master فراهم می گردد .

· دستگاههای فیلد چند متغیره را پشتیبانی می کند .

· دارای پاسخ زمانی مناسب تقریباً 500ms می باشد .

پروتکل HART یک پروتکل ارتباطی است که بین دستگاه Master  و دستگاه فیلد ارتباط بر قرار می کند .

دستگاههای متصل شونده توسط HART

دستگاهها و تجهیزاتی که پروتکل HART را پشتیبانی می کنند به دو دسته تقسیم می شوند :

· دستگاههای Master

· دستگاههای Slave

دستگاههای Master شامل ترمینالهای دستی و ترمینالهای مبتنی بر pc در اتاق کنترل می باشند. دستگاههای Slave شامل سنسورها, ترانسمیتر ها و محرکهای مختلف می باشند.

داده های HART توسط یک مودم FSK بر روی سیگنالهای 4-20mA سوار می شوند. این امر تجهیز را قادر می سازد که به طور دیجیتالی وبا استفاده از پروتکل HART به بر قراری ارتباط بپردازد, درحالی که در همان زمان انتقال سیگنال آنالوگ نیز در حال انجام است. به عبارت دیگر با استفاده از پروتکل HART می توانیم سیگنال دیجیتال و آنالوگ را به طور همزمان ارسال و دریافت کنیم. دستگاههای فیلد وترمینال های دستی دارای یک مودم FSK می باشند, در حالی که PC ها دارای یک واسط سریال جهت اتصال به مودم داخلی می باشند. ارتباطات از طریق HART به طور معمول برای چنین اتصالات نقطه به نقطه ای مورد استفاده قرار می گیرد.برچسب ها:
،
،
  1. هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...

    نوشتن دیدگاه

بالا